Dřepy jsou nestárnoucí klasika. Děláte je ale správně?
Dřepy jsou asi nejznámější cvik na světě. Ačkoliv se může zdát, že na nich není co zkazit, opak je pravdou! Znáte správnou techniku i vy?
Dřepy jsou stálice, kterou zná snad každý. Jedná se o klasický cvik, který cvičí děti ve škole, žáci na základní škole v tělocviku, ženy na skupinovém cvičení, muži při posilování, celebrity při zpevňování celého těla… Zkrátka jedná se o cvik, který může dělat každý téměř kdekoliv. Pokud si ale myslíte, že se jedná o jednoduchý cvik, jste bohužel na omylu. I zde je totiž potřeba dodržovat pár základní pravidel k tomu, aby bylo cvičení efektivní.
Proč byste měli dělat dřepy i vy?
- zpevnění hýždí a nohou
- výrazné zlepšení fyzické kondice
- zvětšení svalů
- odstranění celulitidy
- výrazné posílení kloubů
- spálení tuku
- zábava
- posílení vlastní sebekázně
Jaké svaly zapojujete?
Pokud děláte dřepy bez jakékoliv zátěže v rukou, zabírají vám především nohy. Konkrétně pak posilujete sval hýžďový (zadek), kvadriceps (přední strana stehen), velký přitahovač (zadní strana stehen) a trojhlavý sval lýtkový. Zapojen je i vzpřimovač páteře, který napomáhá správnému držení těla.
Základní chyby při dřepování
- odlepování pat od země
- malý rozestup nohou
- špatné dýchání
- pokřivená záda
Správná technika
- Rozcvička – před samotným cvičením se vždy pečlivě zahřejte a rozcvičte. Prokružte kotníky, protáhněte stehna… Kdybyste se snažili tuto část přeskočit, mohli byste si ublížit.
- Postoj – ideálně stůjte na rovné zemi, rozkročeni na šířku ramen.
- Nohy – mírně pokrčte a ani když půjdete nahoru zcela nepropínejte.
- Chodidla – v základním provedení chodidla mějte nasměrované přímo rovně. Při dřepu nikdy neodlepujte paty od země.
- Pánev – je důležité držet vzad, tlačit dolů a být rovní v zádech. Nehrbte se a neprohýbejte se (zadek jakoby „vystrkujte“ dozadu).
- Kolena – i přesto, že tlačíte pánev vzad a dolů, kolena nesmí jít v dolní pozici před špičky nohou. Pokud vaše kolena budou v dolní poloze před špičkami, jedná se o hrubou chybu.
- Dýchání – jakmile jdete dolů, nadechujte se. V horní pozici vydechujte.
- Břišní svaly – držte břicho zatnuté a mějte zpevněný celý střed těla.
- Četnost – pamatujte si, že je lepší udělat méně poctivých cviků, nežli více, rychlých a špatně provedených.
Třicetidenní dřepový výzva
Pokud nevíte v jakých intervalech cvičit, může vám pomoci i třicetidenní dřepová výzva. Během ní každý den navyšujete počet cviků. Pokud si tedy myslíte, že formu do léta už vyladit nestihnete, jste na omylu! Stačí vám pouze 30 dní k dokonalému výsledku!
Efektivní cvičení
Abyste necvičili nadarmo, je nutné dodržovat i správnou stravu. Myslete na to, že je velmi důležité konzumovat potraviny bohaté na vlákninu a omezit cukry a tuky. Zapomeňte i na hladovění. Jíst byste měli pětkrát denně po malých dávkách.
- Doprava stavebního materiálu: Výzvy a možnosti pro efektivní dodávky na stavbyDoprava stavebního materiálu je jedním z klíčových článků stavebního průmyslu. Bez rychlých a spolehlivých dodávek se stavby zpožďují, což má dopad nejen na ekonomiku projektu, ale také na spokojenost klientů a finální kvalitu provedené práce. V posledních letech, s rostoucími požadavky na udržitelnost, rychlost a efektivitu, se výrazně mění nejen technologie a metody používané při dopravě, ale také pohled na samotný logistický proces. Jaké jsou současné trendy a výzvy v dopravě materiálu na stavby?
- Vše, co potřebujete vědět o party stanech, reklamních a prodejních stáncíchParty stany, reklamní a prodejní stánky jsou ideálním řešením pro různé venkovní akce, trhy, festivaly nebo firemní prezentace.
- Jak vytvořit marketingovou strategii propagace instagramového profilu?Vytvoření marketingové strategie pro propagaci Instagramového profilu vyžaduje promyšlený přístup, který zahrnuje několik klíčových kroků. Zde je postup, jak vytvořit efektivní strategii.
- Zoologické zahrady v České republice: Historie, význam a budoucnostZoologické zahrady mají v České republice dlouhou a bohatou historii, která se úzce váže nejen na vědu, ale také na kulturní a vzdělávací rozvoj společnosti. Zoologické zahrady slouží nejen jako místo, kde mohou návštěvníci obdivovat exotická zvířata, ale i jako centra ochrany přírody a druhové rozmanitosti. V tomto článku se podíváme na historii, význam a současný stav zoologických zahrad v Česku, stejně jako na jejich roli v ochraně ohrožených druhů.
Pingback:Hubnutí není o hladovění! Víme, jak dosáhnete trvalých výsledků a zabránit jojo efektu | Kartmen
Pingback:Cvičení s miminkem je snazší než se zdá! Ukážeme vám jak na to | Kartmen
Pingback:Dřepy: Účinná cesta ke skutečně silným a pevným nohám - DPaM
Pingback:Jóga - prospívá tělu i duši, aneb jaké jsou druhy jógy a její pozitivní účinky na lidské zdraví? | Kartmen